Ozonowanie a bezpieczeństwo

Ozonowanie a bezpieczeństwo

Ozonowanie to niezwykle skuteczna metoda pozbywania się z pomieszczeń zamkniętych różnego rodzaju substancji szkodliwych dla człowieka. Jedną z najważniejszych zalet tego procesu jest brak obecności potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych. Ozonowanie jest w pełni bezpieczne, pod warunkiem że wykonują je profesjonaliści z doświadczeniem. W takim przypadku cały proces przebiega szybko i bez najmniejszych zakłóceń.

Na czym polega ozonowanie?

Ozon jest gazem, którego wzór sumaryczny to O3. Nie ma właściwości palnych i dobrze rozpuszcza się w wodzie. W trakcie ozonowania używa się specjalnych generatorów podłączanych do sieci elektrycznej. Przy odpowiednio wysokim stężeniu ozonu zachodzi reakcja chemiczna, wskutek której wszystkie szkodliwe dla zdrowia substancje są eliminowane. Dotyczy to zarówno naturalnych, jak i syntetycznych związków. Jakie ryzyko wiąże się z ozonowaniem?

  • Bezpieczne stężenie tego gazu w powietrzu waha się od 0,02 ppm do 0,05 ppm. Natomiast powyżej wartości 0,08 ppm może powodować różnego rodzaju szkody i zaburzenia w organizmie. Z tego powodu, samodzielne ozonowanie jest po prostu zbyt niebezpieczne i pod żadnym pozorem nie należy tego robić.
  • W przypadku korzystania z usług profesjonalnej firmy sprawa ma się zupełnie odwrotnie. Jako użytkownicy lub właściciele domu, mieszkania, biura lub innego lokalu, w którym chcemy przeprowadzić ozonowanie jesteśmy całkowicie bezpieczni. Profesjonalne firmy dysponują specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu ryzyko związane z przeprowadzaniem opisywanej czynności jest zredukowane do zera.

Oprócz bezpieczeństwa, ważna jest także skuteczność. Samodzielne ozonowanie nigdy nie da takich efektów, jak skorzystanie z usług specjalistycznego przedsiębiorstwa.

Co jeszcze warto wiedzieć o ozonowaniu?

Usługi tego typu są szczególnie polecane osobom, które kupiły mieszkanie, dom lub lokal z rynku wtórnego. Jeżeli po wejściu do pomieszczenia czuć w powietrzu nieprzyjemny zapach, wówczas ozonowanie to najskuteczniejsze rozwiązanie tego problemu.

  • Wykorzystuje się je również do pozbywania się zapachu palonych wyrobów tytoniowych. Wówczas ozonowanie warto połączyć z czyszczeniem dywanów, wykładzin, firanek i mebli. Takie połączenie zawsze daje najlepsze rezultaty i pozwala się cieszyć świeżym powietrzem.
  • Przeprowadzenie ozonowania zaleca się także we wszystkich pomieszczeniach, w których występuje problem z grzybami i pleśnią. Oczywiście na początku należy usunąć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Pozytywne skutki ozonowania z pewnością odczują również osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie oraz choroby związane z obniżeniem aktywności układu odpornościowego. Prawidłowo przeprowadzone ozonowanie usuwa zarówno bakterie, wirusy, a także różnego rodzaju drobnoustroje znajdujące się w domach, mieszkaniach, biurach i lokalach użytkowych.

Z czym można połączyć ozonowanie

W zależności od wielkości pomieszczenia, a także stopnia zanieczyszczenia, niekiedy zaleca się przeprowadzenia dezynfekcji, która skutecznie eliminuje formy przetrwalnikowe drobnoustrojów. Jeżeli zachodzi taka konieczność, trzeba również przeprowadzić dezynsekcję, czyli usuwanie wszystkich insektów. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wszystkich czynności jednej firmie. Wówczas mamy pewność, że cała usługa zostanie przeprowadzona w skuteczny i przede wszystkim bezpieczny sposób. Dodatkową zaletą jest zdecydowanie krótszy czas całej usługi. Podsumowując, ozonowanie jest w pełni bezpiecznym procesem, pod warunkiem że wykonuje je profesjonalna firma, przy użyciu specjalistycznego sprzętu.