Jak usunąć brzydkie zapachy w samochodzie?

Jak usunąć brzydkie zapachy w samochodzie?

Nieprzyjemne zapachy w samochodzie mogą mieć bardzo różne pochodzenie. Najczęściej jest to jedzenie lub napoje, które wsiąkły w tapicerkę. Równie często przyczyną nieprzyjemnego zapachu w aucie jest przewożenie zwierząt. Osoby, który palą wyroby tytoniowe również muszą liczyć się z uciążliwym zapachem. Jak temu zaradzić? Używanie różnego rodzaju zapachów i odświeżaczy powietrza to rozwiązanie krótkoterminowe, które nie niweluje przyczyny problemu. Niestety pranie tapicerki również może okazać się nieskuteczne. Tylko profesjonalne ozonowanie samochodu gwarantuje najwyższą skuteczność. Jak przebiega ten proces i w jaki sposób najlepiej się do niego przygotować?

Ozonowanie samochodu – praktycznie informacje w pigułce

Ozon jest często nazywany aktywnym tlenem lub tritlenem. Charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi. Ponadto jest niepalny i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Decydując się na usługę tego typu, warto odpowiednio przygotować pojazd.

  • Ozonowanie samochodu należy zacząć od usunięcia wszystkich zbędnych rzeczy. Dotyczy to również schowków. W ozonowanym pojedzie lub pomieszczeniu, pod żadnym pozorem nie mogą znajdować się ludzie, zwierzęta i rośliny.
  • Kolejny krok to względne posprzątanie pojazdu. Warto odkurzyć cały środek i wytrzepać wycieraczki.
  • Jeżeli w samochodzie występuje pleśń lub grzyby, trzeba je dokładnie usunąć, a następnie użyć specjalnego preparatu grzybobójczego.

Ile trwa ozonowanie samochodu? Wszystko zależy od jego wielkości. W przypadku aut osobowych, cały proces zajmuje około 30 minut. Z kolei ozonowanie busów o maksymalnej ładowności do 3,5 T trwa około 60 minut, zaś autobusów około 120 minut.

Co jeszcze warto wiedzieć o ozonowaniu pojazdów?

Na skuteczność ozonowanie ma wpływ kilka czynników. Pierwszym z nich jest wydajność generatorów ozonu. Jeżeli będzie ona zbyt niska, wówczas cały proces cechuje się ograniczoną efektywnością. Ważna jest również szczelność pomieszczenia. W przypadku pojazdów, należy zamknąć wszystkie szyby, drzwi i bagażnik. Ozonowanie pojazdu powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistyczną firmę. Tyko wtedy mamy pewność, że cały proces jest skuteczny i przede wszystkim bezpieczny.

  • Reakcja chemiczna powstająca w wyniku odpowiednio wysokiego stężenia ozonu w powietrzu sprawia, że w pomieszczeniu lub w samochodzie giną wszystkie roztocza, alergeny, grzyby, wirusy, pierwotniaki i inne szkodliwe drobnoustroje.
  • Ozonowanie samochodu nie wymaga użycia żadnych potencjalnie niebezpiecznych substancji chemicznych. Jest to jeden z wielu plusów tej metody.
  • Warto pamiętać, że po ozonowaniu powinno się wymienić filtr kabinowy. Dobra wiadomośc jest taka, że ten element jest przeważnie łatwo dostępny i niedrogi. Co więcej, można go wymienić samodzielnie.

Ozonowanie świetnie sprawdza się w przypadku aut służbowych, które są intensywniej eksploatowane niż pojazdy przeznaczone do użytku prywatnego. Coroczne ozonowanie samochodu gwarantuje, że wnętrze będzie utrzymane w czystości. Warto dodać, że poprawia to komfort użytkowania pojazdów. Wybrane firmy oferują usługę ozonowania z dojazdem. Wystarczy zadzwonić do centrali i wyznaczyć dogodny termin oraz godzinę. Operatorzy generatora azotu punktualnie przyjadą w wyznaczone miejsce i po krótkim rozeznaniu zaczną ozonowanie. Następnie, po upływie odpowiedniej ilości czasu, należy dokładnie przewietrzyć pojazd. Efekty ozonowania czuć w powietrzu natychmiast, dlatego ta metoda cieszy coraz większą popularnością, zarówno w przypadku pomieszczeń, jak i samochodów.