Grzyb w klimatyzacji – zagrożenia i sposoby usuwania

Grzyb w klimatyzacji – zagrożenia i sposoby usuwania

klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja w samochodach, autobusach i tramwajach jest niezwykle użytecznym dodatkiem, który znacząco podnosi komfort podróżowania. Szczególnie w trakcie upalnych dni, schłodzone powietrze zapewnia przyjemne uczucie rześkości. Układ klimatyzacyjny w każdym pojeździe wymaga regularnych przeglądów serwisowych. Zaniechanie tych czynności prowadzi do rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, pleśni i grzybów. W takiej sytuacji używanie układu jest niezalecane. Skuteczne odgrzybianie klimatyzacji jest jedynym sposobem na to, aby pozbyć się niebezpiecznych mikroorganizmów i nieprzyjemnego zapachu. W jaki sposób odbywa się ten proces i jakie korzyści ze sobą niesie?

Grzyb w klimatyzacji i jego negatywny wpływ na zdrowie

Cały układ klimatyzacyjny może w krótkim czasie stać się siedliskiem grzybów, których oddziaływanie na organizm ludzki wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji. Jakie zagrożenia niesie ze sobą nieczyszczona klimatyzacja?

  • Pierwszym z nich są różnego rodzaju alergie. Niestety liczba osób cierpiących na schorzenia tego typu systematycznie rośnie. Z tego powodu regularne odgrzybianie powinno być priorytetem dla wszystkich posiadaczy i użytkowników pojazdów.
  • Grzyb w klimatyzacji może być pośrednią lub bezpośrednią przyczyną zapalenia górnych dróg oddechowych. Warto dodać, że w szczególnie upalne dni nie należy ustawiać zbyt niskiej temperatury. Gdy różnica między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz pojazdu będzie znacząca, wówczas również może dojść do zapalenia górnych lub dolnych dróg oddechowych.

Grzyb w klimatyzacji w skrajnych przypadkach może doprowadzić także do grzybiczego zapalenia płuc. To niebezpieczna choroba, której nie wolno bagatelizować. Warto też wspomnieć o dolegliwościach związanych z wysuszonymi śluzówkami oka i gardła, które są spowodowane zanieczyszczonym układem klimatyzacyjnym.

Odgrzybianie klimatyzacji – najskuteczniejsza metoda

Ozonowanie należy do jednych z najbardziej efektywnych metod dezynfekcji. Z tego powodu jest wykorzystywane do usuwania wszystkich mikroorganizmów i grzybów z całego układu klimatyzacyjnego. Jak ten proces przebiega w praktyce?

  • W ozonowanym pojeździe umieszcza się generator ozonu, który jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialny za wytworzenie odpowiedniego stężenie ozonu w pojeździe.
  • Warto dodać, że ozon nie jest palnym gazem, dlatego używanie go przez profesjonalistów nie wiąże się z żadnym ryzykiem.
  • Gdy stężenie ozonu w powietrzu osiągnie wystarczającą wartość, wówczas następuje reakcja chemiczna, na skutek której grzyb w całym układzie klimatyzacyjnym jest eliminowany.
  • Dodatkowo, odgrzybianie klimatyzacji przy użyciu ozonu skutecznie usuwa wszystkie nieprzyjemne zapachy, takie jak dym tytoniowy, stęchlizna, a także zapachy pochodzenia zwierzęcego.

Regularne ozonowanie klimatyzacji znacząco podnosi komfort korzystania z tego układu. Jest szczególnie zalecane nie tylko w przypadku, gdy użytkownikami pojazdu są astmatycy, alergicy lub dzieci, ale też zupełnie zdrowe osoby. Cały proces jest uzależniony od wydajności ozonatora oraz wielkości pojazdu. W przypadku samochodów osobowych, przeważnie trwa to około 60 minut. W jakich okresach odgrzybianie klimatyzacji powinno być wykonywane? Ozonowanie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną i późną jesienią. Takie podejście sprawia, że cały układ będzie nie tylko wydajniej pracował, ale przede wszystkim nie spowoduje żadnych negatywnych dolegliwości zdrowotnych. Na koniec warto dodać, że w trakcie ozonowania, w pojeździe nie mogą znajdować się żadne osoby, zwierzęta i rośliny.