Dezynfekcja w gastronomii

Dezynfekcja w gastronomii

gastronomia

Zachowanie odpowiedniego poziomu czystości i higieny to obowiązek każdej restauracji oraz punktu gastronomicznego. Tylko w ten sposób możliwe jest utrzymanie wysokiej jakości i bezpieczeństwa produktów spożywczych. Dezynfekcja w kontekście gastronomii dotyczy zarówno pomieszczeń, jak i urządzeń oraz wszelkich sprzętów i akcesoriów. Wszystkie czynności muszą być jednak przeprowadzone zgodnie z zaleceniami Dobrej Praktyki Higienicznej. Odnosi się to zarówno do wyboru metod, środków czyszczących oraz częstotliwości wykonywania zabiegów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat dezynfekcji w obiektach gastronomicznych?

Podstawowe informacje na temat dezynfekcji w restauracjach

Dezynfekcja jest procesem, który pozwala pozbyć się różnego rodzaju mikroorganizmów, zarówno bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów. W zależności od rodzaju powierzchni, niektóre muszą być jej poddane codziennie, inne okresowo, a jeszcze inne doraźnie. O jakich elementach dokładnie mowa?

  • Codzienna dezynfekcja musi dotyczyć wszelkich powierzchni produkcyjnych – blatów, stołów i desek do krojenia. Oprócz tego, takich sprzętów jak noże, krajalnica czy mikrofalówka, pojemniki, w których umieszcza się odpadki, a także zlewy. W tym przypadku dezynfekcja powinna być przeprowadzana na koniec pracy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać ją kilka razy na dzień.
  • Okresowa dezynfekcja to czynności, które możemy zlecić profesjonalnej firmie świadczącej usługi tego typu. Realizuje się je mniej więcej co 2 tygodnie lub rzadziej i dotyczą takich powierzchni jak ściany, sufity, kratki ściekowe oraz urządzenia chłodnicze.
  • Doraźna dezynfekcja może zostać przeprowadzona jeśli dojdzie do zabrudzenia np. regałów lub półek magazynowych. Należy wykonać je najszybciej jak to możliwe, z uwagi na szybkość psucia się żywności.

Oprócz wyżej wymienionych elementów, regularne odkażanie musi dotyczyć także krzeseł, stołów, klamek, drzwi, dozowników serwetek, toalet oraz podłóg. W tym przypadku dezynfekcja również może zostać zlecona firmom specjalizującym się w tego typu usługach.

Jak utrzymać czystość w obiektach gastronomicznych?

W przypadku dezynfekcji blatów roboczych, wykorzystuje się odpowiednie środki, które nie mają w składzie żadnych substancji wchodzących w reakcję z żywnością. Ważne jest także skuteczne działanie, bez względu na twardość wody.

Jeśli chodzi o odkażanie większych powierzchni, np. dużej sali restauracyjnej, można zdecydować się na ozonowanie lub zamgławianie. Obie metody pozwalają pozbyć się w sposób kompleksowy wszystkich drobnoustrojów. Ich ogromną zaletą jest możliwość dotarcia nawet do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu mamy pewność, że wszystkie elementy zostały zdezynfekowane i można bezpiecznie je użytkować.

Ozonowanie to metoda polegająca na wykorzystaniu właściwości gazu jakim jest ozon. Jego odpowiednio dobrane stężenie, pozwala zlikwidować wszelkie mikroorganizmy, które mogłyby być niebezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo, w ten sposób można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Zamgławianie ULV polega z kolei na wyemitowaniu suchej mgły. Powstaje ona na z roztworu wodnego z dodatkiem środka chemicznego. Środek chemiczny dobierany jest indywidualnie do potrzeb zadania. Dezynfekuje i zabezpiecza powierzchnię.